Echinacea
Bylina vhodná len pri akútnych stavoch, nie na prevenciu
Rastlina, ktorú využívali už Indiáni, ale u nás už tiež zdomácnela. Množstvo ľudových receptov echinaceu využíva, pretože sa v nej nachádza množstvo imunoaktívnych látok. Má tiež antibakteriálne a antivírusové pôsobenie, preto sa uplatňuje ako účinný prostriedok pri chrípke, nachladnutí či nádche. Existuje viacero druhov echinacei, pričom na našom trhu nájdete najmä výživové doplnky z Echinacei purpurovej.
Echinaceu používajte len krátkodobo, nie dlhšie ako 14 – 21 dní. Nedoporučujem dlhodobé užívanie, keďže môže byť hepatotoxická a poškodiť pečeň.
Ľudové liečiteľstvo
Ak si echinaceu vypestujete vo vlastnej záhrade, môžete neskôr používať listy a kvety na prípravu čaju alebo alkoholového extraktu. Čaj pripravíte tak, že zalejete 0,5 -1 g byliny do šálky s vriacou vodou. Extrakt si môžete pripraviť tak, že 200 g sušených kvetov zalejete 500 ml 60 % liehu a necháte týždeň stáť. Počas týždňa extrakt niekoľkokrát premiešajte. Na konci ho už len scedíte a uskladníte v chladničke. Počas akútneho ochorenia môžete užívať 1-2 čajové lyžičky 2-3 x denne. Nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy a samozrejme deti do 12 rokov.
Echinacea a deti
Malým deťom nedoporučujem konzumáciu prípravkov z echinacei práve z dôvodu hepatotoxicity. Mám za to, že pre deti existujú oveľa bezpečnejšie alternatívy. Už vôbec deťom nepodávajte podomácky pripravevé echinaceové extrakty, kde nie je presne definované množstvo účinných látok. Navyše, echinacea môže v niektorých prípadoch vyvolať alergickú reakciu.